6 sposobów na odgrodzenie się od sąsiada

Posted in: Sklep internetowy

Betonowe mury

W firmach budowlanych i hurtowniach możemy kupić betonowe przęsła. Ustawia się je wzdłuż granicy działki, co bardzo skutecznie oddziela od sąsiedniej działki. Beton jest trwały, solidny, takie ogrodzenie szybko się ustawia i nie trzeba go konserwować. Wzbudza jednak mieszane uczucia, ponieważ nie należy do szczególnie eleganckich. Gotowe, betonowe płyty można jednak zakryć pnącymi się roślinami, obsadzić tujami albo żywopłotem. 

Panele ogrodowe

Bardziej estetyczne, lżejsze i stapiające się z otoczeniem są panele drewniane. Są bardzo uniwersalne, ponieważ można z nich stworzyć wysoki płot albo altankę ogrodową, wydzielić przestrzeń do relaksu i do uprawy warzyw oraz owoców. Dostępne są w formie gotowych ścianek i w różnych wzorach, np. częściowo zabudowane ażurowymi wstawkami, całkowicie zabudowane lub tylko ażurowe. To rozwiązanie estetyczne, ponieważ drewno, jak żaden inny materiał doskonale pasuje do naturalnej zieleni roślin i trawnika, jest natomiast mniej wytrzymałe na warunki atmosferyczne i wymaga regularnej pielęgnacji środkami chroniącymi przed wysychaniem, gniciem oraz działaniem szkodników. Żeby płot z paneli drewnianych wyglądał jeszcze ładniej, można pokusić się o obsadzenie go pnącymi roślinami, jednak one utrudnią regularną konserwację drewna. 

Wał ziemny

To rozwiązanie estetyczne, ale wymagające zaangażowania i dużej ilości miejsca na działce. Odpowiednio układając warstwy ziemi, folii i włókniny, tworząc skuteczny system nawadniania i zapobiegając obsuwaniu się ziemi, możemy podnieść poziom ogrodu nawet o metr, prowadząc wał ziemi wzdłuż granicy działki. Nasypy takie można obsadzić roślinami, które z czasem osiągną znaczną wysokość, podnosząc dodatkowo ochronę nawet o metr czy więcej. Pamiętać trzeba o tym, że ziemia taka narażona jest na przesuszanie, ponieważ woda deszczowa spływa w dół. Ta metoda odgrodzenia się od sąsiada wymaga sporej wiedzy ogrodniczej i stałej pielęgnacji roślin przez pielenie, przycinanie, podlewanie oraz wybór takich kwiatów i krzewów, które zapewnią ładny efekt wizualny. To zdecydowanie pracochłonny sposób oddzielenia się od sąsiada lub ruchliwej ulicy, ale daje wrażenie intymności. Polecamy je raczej właścicielom sporych terenów. 

Żywopłot

Wał ziemny osadzony roślinami nie jest jedynym naturalnym sposobem wydzielenia granicy działki i osłony przed wścibskim wzrokiem niepożądanych osób. Żywopłot cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Kiedy jest gęsty, zielony lub cały w kwiatach stanowi wyjątkową ozdobę ogrodu czy działki, wymaga jednak bardzo dużego zaangażowania w pielęgnację, między innymi regularnego przycinania. Do pielęgnowania bujnego żywopłotu niezbędne są często profesjonalne, elektryczne lub spalinowe narzędzia. 

Siatki cieniujące 

Przypominają osłony balkonowe, ale ich rozmiar odpowiada płotom wykonanym z klasycznej siatki ogrodzeniowej. Dostępne są w różnych kolorach, mogą być ażurowe lub gęsto tkane, montuje się je na istniejącym ogrodzeniu. To rozwiązanie tanie, a osłania skutecznie. Jeśli się zniszczy, siatkę można szybko wymienić na nową. 

Altana ogrodowa

Nie tylko pozwala na siedzenie w ogrodzie niezależnie od panującej aury, ale także chroni przed hałasem ulicznym i wścibskim wzrokiem sąsiadów. Zadaszona konstrukcja może być wyposażona w stolik, krzesła i wygodne fotele. To komfortowe miejsce do wypoczynku na działce i w ogrodzie przy domu. Altany dostępne są w wielu rozmiarach, kolorach, kształtach, dlatego nie sposób nie dobrać idealnej do swojego ogrodu.