Trawnik niczym dywan. Jak o niego dbać?

Posted in: Sklep internetowy

Trawnik z rolki czy siany?

Trawnik można zasiać, a można go ułożyć. Trawnik z siewu to po prostu nasiona, które trzeba wysiać w ogrodzie. Jest to tania metoda, zwłaszcza kiedy w grę wchodzi duża powierzchnia, ale efekt nie jest natychmiastowy. Trawa kiełkuje nawet do 2 tygodni, potrzebuje czasu, żeby się zagęścić. Bywa tak, że trzeba poczekać rok na to, by ogród stał się równomiernie zielony. Przy trawie z rolki efekt jest natychmiastowy. Układa się trawę niczym dywan albo chodnik i czeka, aż zapuści korzenie, ale zielono jest natychmiast. Sam zdecyduj, która metoda zakładania trawnika lepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie. 

Jak i kiedy kosić trawę?

Koszenie trawy pobudza ją do zagęszczania się i wzrostu.  Trawę należy kosić regularnie, nawet raz w tygodniu, jeśli warunki atmosferyczne sprzyjają wzrostowi. Pierwsze koszenie warto wykonać już w kwietniu, a ostatnie w październiku. Nie wolno jednak popełniać klasycznego błędu niedoświadczonych ogrodników, czyli ścinać jej zbyt mocno. Na początku można ją skrócić do 5-6 cm, kiedy jej wysokość osiągnie max. 10 cm. Kiedy trawa jest dobrze zakorzeniona, powinna mieć po skoszeniu powyżej 4 cm.

Podlewanie trawnika

Jeśli pogoda jest słoneczna i nie ma opadów, trawnik należy podlewać co 2-3 dni, nie częściej, ponieważ trawa ma skłonność do gnicia. Tylko świeży trawnik trzeba podlewać 1-2 razy dziennie przez pierwsze dni od jego założenia. Trawnik należy podlewać intensywnie, by woda przesiąkła w głębsze warstwy ziemi i dobrze odżywiła korzenie. Radzimy robić to rano albo wieczorem, a nie wtedy, kiedy świeci mocne słońce i woda szybko odparowuje.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Po zimie trawnik trzeba odświeżyć. Najpierw warto usunąć wszelkie śmieci, liście, gałęzie, zaschnięte rośliny, a następnie użyć wertykulatora, który usuwa obumarłe resztki trawy i mech. Taki zabieg powtarza się wiosną i jesienią, po zakończeniu sezonu ogrodniczego. Po wertykulacji trzeba napowietrzyć trawnik, czyli nakłuwać darń przy pomocy aeratora, wideł lub butów ze specjalnymi nakładkami. Zabieg należy wykonać wiosną po pierwszym koszeniu trawnika i pod koniec lata. 

Nawóz do trawnika i usuwanie chwastów

2-3 razy do roku trawnik należy nawozić, by w glebie znajdowała się odpowiednia ilość składników odżywczych. Nawóz z dużą ilością azotu pobudza trawę do wzrostu i powinien być stosowany wiosną. Jesienią lepszy będzie nawóz z fosforem, bo wzmacnia trawę. Nawożenie najlepiej zaplanować na pochmurny dzień i wykonać zabieg po skoszeniu trawy. 

Częstym niszczycielem nawet najbardziej zadbanych trawników jest kret. To zwierzę objęte częściową ochroną, niezbędne dla ekostystemu, dlatego nie wolno kretów truć. Lepiej zastosować siatki na krety już przed założeniem trawnika. Siatka taka wykonana jest z metalu albo mocnego tworzywa i powstrzymuje krety przed wykopywaniem kopczyków. W walce z kretami mogą pomóc także różne urządzenia, które emitują drgania oraz nieprzyjemne dla tych zwierząt dźwięki. Niszczycielsko na zieleń działają także larwy chrząszczy żywiące się korzeniami traw. Tych nie sposób pozbyć się ostatecznie, ale regularne koszenie trawy, grabienie, wertykulowanie i aeracja zwiększa odporność trawy oraz wyrzuca pędraki na powierzchnię, dzięki czemu stają się łupem ptaków. Ostatecznie można sięgnąć po preparat chemiczny.

A co z chwastami? Tutaj także najlepiej sprawdza się systematyczność przeprowadzania prac, wyrywanie ręczne chwastów i preparaty chemiczne, tzn. środki selektywne, które nie szkodzą trawie.