Zadaszenie do ogrodu — praktyczne metody i nowatorskie pomysły

Posted in: Sklep internetowy

Parasol ogrodowy lub markiza

Najtańsze, najprostsze, gotowe rozwiązanie to rozkładany parasol ogrodowy. Parasole wykonane są z metalu odpornego na korozję oraz z grubej tkaniny poliestrowej, która chroni przed słońcem, deszczem i jest odporna na promieniowanie UVA i UVB. Może mieć podstawę centralnie pod czaszą parasola albo wysuwane ramię, przez co podstawa znajduje się z boku, a parasol można rozwinąć nad stołem i krzesłami. Podstawę należy solidnie obciążyć lub przymocować ją do podłoża. Parasole nie są kosztowne, a dostępne w wielu kształtach i rozmiarach. Możesz kupić nawet parasol, który zmieści się na balkonie, pod samą ścianą. 

Alternatywą jest markiza wysuwana, ale ją wykorzystasz przede wszystkim na tarasach i balkonach, ponieważ montaż trzeba zaplanować na ścianie budynku. Markizy doskonale chronią przed wiatrem, słońcem i deszczem.

Żagiel do ogrodu

Żagiel ogrodowy jest rozwiązaniem praktycznym, ale również estetycznym. Doskonale chroni przed deszczem i słońcem, wystarczy rozciągnąć go nad tarasem lub balkonem. To bardzo gruby, poliestrowy materiał, po którym spływa woda. Tkanina nie nasiąka, jest więc odporna na wilgoć i nie pleśnieje. Odbija nawet 100% promieniowania UV i nie blaknie pod wpływem słońca. Kształtem żagiel ogrodowy przypomina tradycyjne żagle na łodziach. Z efektownych trójkątów w wielu kolorach można stworzyć oryginalne zadaszenie. Wystarczy przymocować żagle do ściany albo w dobrze osadzonej w ziemi drewnianej lub metalowej konstrukcji. Na zimę żagle warto schować w suchym miejscu, by przedłużyć ich trwałość. Przy silnym wietrze mogą zostać zerwane. 

Pawilon ogrodowy

Stalowa rama pawilonu ogrodowego zapewnia stabilność, a wodoodporne poszycie poliestrowe chroni przed deszczem i słońcem. Niektóre modele pawilonów i namiotów ogrodowych mają nie tylko zadaszenie, ale także boczne ścianki, którymi można oddzielić się od wiatru, słońca i deszczu. Taką konstrukcję przy pomocy podstawowych narzędzi może zamontować każdy, kto dysponuje miejscem w przydomowym ogródku albo na działce. Pod pawilonem zmieści się zestaw jadalniany, a cała konstrukcja umożliwi cieszenie się spotkaniami w ogrodzie nawet podczas kapryśnej pogody. 

Pergola

Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych, drewnianych rozwiązań, polecamy pergolę. Pergola wolnostojąca lub mocowana do ściany domu to drewniany, lekki stelaż bez pełnego dachu. Można ją kreatywnie dostosować do swoich potrzeb, na przykład rozciągając na zadaszeniu poliestrową tkaninę w dowolnym kolorze lub wzorze albo, co jest również świetnym i niewątpliwe pięknym rozwiązaniem, obsadzając ją pnącymi roślinami. Bluszcz albo winorośl pokryją z czasem pergolę zielenią, a w przypadku winorośli owocami. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że trzeba czasu, by rośliny rozrosły się, ale pergola nigdy nie będzie w pełni chronić przed deszczem. 

Altanka ogrodowa

Altana ogrodowa jest rozwiązaniem, które zadowoli nawet najbardziej wymagających. Gotowe ścianki z dachem można kupić z montażem albo zdecydować się na samodzielny montaż według instrukcji obsługi. Altany ogrodowe dostępne są w wersji ze ściankami bocznymi, z umeblowaniem lub bez mebli, kryte papą, dachówkami, a nawet strzechą. Są oferowane w kształcie kwadratu, koła, prostokąta, sześciokąta, w wielu kolorach, ze schowkiem na drewno czy z szopką na narzędzia. Tutaj tylko budżet właściciela ogrodu może być ograniczeniem. Altanka sprawdzi się w każdą pogodę, można nawet ją oświetlić i dogrzać promiennikami ciepła, dlatego sezon na grilla może trwać nawet do późnej jesieni. Minusem drewnianych altan jest konieczność regularnej impregnacji drewna.